Urząd Miasta i Gminy Narol
ul. Rynek 1, 37-610 Narol
tel. 16 631-70-86, 16 631-70-87, 16 631-70-83, fax. 16 631-71-04
e-mail: urzad@narol.pl, http://www.narol.pl
wtorek, 28 maja 2019, dodał: Narolskie Centrum Informacji NCI
W 75. rocznicę uczczono pamięć poległych w walkach z UPA

        Majowe uroczystości patriotyczne, jak co roku odbyły się w Lipsku. W południe w miejscowym kościele parafialnym odprawiono Mszę Św. w intencji ofiar poległych 21 maja 1944 roku w obronie okolicznych domostw przed oddziałami UPA. W 75. rocznicę tamtych wydarzeń pod pomnikiem poległych złożono wieńce i zapalono znicze. W uroczystościach uczestniczyli świadkowie tamtych dni, mieszkańcy, młodzież szkolna, nauczyciele i dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Narol i Powiatu Lubaczowskiego, kierownicy jednostek oraz przedstawiciele strażakow i środowisk kombatanckich z Narola i Horyńca-Zdroju…

        W niedzielę w kościele parafialnym w Lipsku odprawiono nabożeństwo w intencji poległych, którą celebrowali ks. Julian Leńczuk – dziekan Dekanatu Narolskiego i miejscowy proboszcz oraz ks. Dominik Osuchowski – lipski wikariusz. Po nabożeństwie, zebrani w asyście pocztów sztandarowych środowisk kombatanckich, Urzędu Miasta i Gminy Narol, Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipska oraz Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Narolu udali się pod pomnik, upamiętniający tamte wydarzenia.
        W 75. rocznicę uczczono pamięć ofiar zbrodni, którzy krwawej, majowej nocy zginęli broniąc rodzin i domostw z rąk nacjonalistów Ukraińskiej Powstańczej Armii UPA. Dla wielu mieszkańców, którzy wtedy stanęli u boku żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich ta walka i opór, jakie stawili były ostatnimi dniami w ich życiu, a o ich oddaniu i poświęceniu przypomina nie tylko ten pomnik, ale przede wszystkim obecność i modlitwa podczas corocznych uroczystości.
        Podczas uroczystości pod pomnikiem, wzniesionym w 1975 roku, głos zabrał Burmistrz Narola Grzegorz Dominik, który dziękując zebranym za udział, podkreślił jak ważna jest pamięć o tamtym tragicznym dla naszej lokalnej społeczności okresie. Z racji Dnia Matki przypomniał o ważnej roli i odwadze matek, które wtedy w jednej chwili zmuszone były oprócz dobytku zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Pamiętajmy, że tutaj ginęli nasi przodkowie; bliscy i sąsiedzi.

Narolskie Centrum Informacji NCI