Urząd Miasta i Gminy Narol
ul. Rynek 1, 37-610 Narol
tel. 16 631-70-86, 16 631-70-87, 16 631-70-83, fax. 16 631-71-04
e-mail: urzad@narol.pl, http://www.narol.pl
czwartek, 31 stycznia 2019, dodał: Dorota Szularz
Spotkanie autorskie z Simonem Lavee Łukawieckim w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Narolu

       W ramach XI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 28 stycznia 2019 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Narolu odbyło się spotkanie autorskie z Simonem Lavee Łukawieckim, autorem książki pt. „Oddział Niezwyciężonych. Drużyna żydowskich partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego w latach 1941-1944”...

        Simon Lavee, potomek polskich Żydów szukając swoich korzeni dotarł do Lubaczowa, gdzie poznał historię rodziny. W 2009 roku zrodził się pomysł napisania książki,w której opisuje wojenne losy swego ojca, Edmunda, polskiego partyzanta. Jest to pierwsza z serii książek poświęconych losom rodziny Łukawieckich, począwszy od XIX wieku do czasów II wojny światowej. Łukawieccy byli rodziną „baronów” gorzelni w Galicji, którzy z czasem ścisłe przestrzeganie religii i tradycji żydowskiej zamienili na zdecydowanie świecką asymilację. Wojenne losy sprawiły, że Simon obecnie mieszka w Izraelu, gdzie założył rodzinę.

       Podczas spotkania Simon Lavee wielokrotnie podkreślał swą wdzięczność dla rodziny Kulpów, a zwłaszcza dla Józefa, który w 2011 r. został pośmiertnie odznaczony Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Zaznaczył, że jest bardzo szczęśliwy, że może być po raz pierwszy oficjalnie w Narolu. Bardzo wielu uczestników spotkania zakupiło książki, które Simon Lavee Łukawiecki podpisywał. Nasza biblioteka, także wzbogaciła się o trzy egzemplarze tego wydawnictwa z myślą o naszych czytelnikach.

      Autor prowadził też indywidualne rozmowy z osobami zainteresowanymi jego historią. Był bardzo zaskoczony, a zarazem szczęśliwy, że w Narolu znalazł osoby, które wiedzą kim był jego ojciec. W związku z tym następnego dnia przyjechał ponownie do Narola, żeby spotkać się z Panem Henrykiem Wolańczykiem oraz Panem Władysławem Wolańczykiem. Spotkanie z Simonem cieszyło się ogromnym zainteresowniem mieszkańców. Wzięło w nim udział ponad 50 osób, uczestnicy pytali kiedy odbedą się kolejne spotkania związane z historią regionu.

MGBP w Narolu