Urząd Miasta i Gminy Narol
ul. Rynek 1, 37-610 Narol
tel. 16 631-70-86, 16 631-70-87, 16 631-70-83, fax. 16 631-71-04
e-mail: urzad@narol.pl, http://www.narol.pl
czwartek, 15 listopada 2018, dodał: Krzysztof Świętojański
100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI w Gminie Narol

      Uroczystości 11 listopada w Gminie Narol. Tegoroczne uroczystości 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w Narolu, a zakończyły w Rudzie Różanieckiej. Zaprezentowano 300. metrową Flagę Polski na narolskim rynku i odsłonięto pomnik rocznicowy, a także odbyły się koncerty. Punktualnie o godzinie 12-tej zebrani na narolskim rynku odśpiewali Hymn Polski. Wcześniej wiele inicjatyw oraz akcji odbywało się w miejscowościach i szkołach na terenie całej narolskiej gminy…

Oficjalne uroczystości 11 listopada w Narolu rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Narodzenia NMP w Narolu, którą odprawił ks. kan. Józef Bednarz, który wygłosił również homilię. W kościele na wspólnej modlitwie licznie zgromadzili się mieszkańcy, przedstawiciele władz, środowisk kombatanckich i ochotniczych straży pożarnych oraz młodzież szkolna. Po liturgii zebrani udali się pod pomnik w asyście Pocztów Sztandarowych Urzędu Miasta i Gminy Narol, Ochotniczej Straży Pożarnej z Narola, Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Narolu oraz Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 r. w Narolu oraz delegacji leśników z Nadleśnictwa Narol.

        Tutaj uczniowie Szkoły Podstawowej w Narolu zaprezentowali efekt swojego projektu Łączy na flaga, czyli 300-metrową flagę Polski. Dokładnie w południe, gdy na zegarze wieży kościelnej wybiła godzina 12 wszyscy zebrani na uroczystościach odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Po słowach wprowadzenia, delegacje złożyły wieńce i kwiaty przed pomnikiem upamiętniających mieszkańców Narolszczyzny poległych w walkach o niepodległą Polskę i zesłanych na nieludzką ziemię dalekiego wschodu oraz wysiedlonych przez niemieckiego okupanta. Do zebranych zwrócił się Burmistrz Narola Stanisław Woś, który podziękował za udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dwie godziny później w sali GOK w Narolu odbył się koncert pieśni legionowych i patriotycznych w wykonaniu Chóru Tanew.

        Wyjątkowy charakter miały również w tym roku uroczystości patriotyczne w Rudzie Różanieckiej, gdzie odsłonięto pomnik upamiętniający 100-lecie niepodległości. Autorem projektu i wykonawcą jest Grzegorz Wajs z Narola Wsi. Wcześniej odbyła się Msza Święta w miejscowym kościele, którą odprawili ks. Waldemar Górski oraz ks. dr Krzysztof Giera, który wygłosił kazanie do wiernych. Dalsze obchody miały miejsce w świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków i harcerzy oraz koncert zespołu wokalnego Bies Band z Przemyśla.

        Setną rocznicę odzyskania niepodległości świętowano w szkołach, instytucjach i jednostkach samorządowych. Odbywały się akademie, marsze, konkursy patriotyczne czy wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Film AcuteVision Studio z uroczystości w Narolu

Ujęcia AcuteVision Studio z drona podczas uroczystości w Narolu

Tutaj można obejrzeć galerię zdjęć GOK w Narolu

Tutaj można obejrzeć galerie zdjęć z uroczystości w Rudzie Różanieckiej


Źródło: własne, GOK Narol, ZS Ruda Różaniecka
Narolskie Centrum Informacji NCI