Południoworoztoczański Park Krajobrazowy
Powołany uchwałą WRN nr VII/40/89 w Przemyślu z dnia 13 lipca 1989 r., utrzymany w mocy Obwieszczeniem Wojewody Przemyskiego z dnia 11 grudnia 1990 roku zaktualizowany Rozporządzeniem Wojewody Przemyskiego nr 11 z dnia 24 kwietnia 1997 roku, o powierzchni 20.376 ha, z tego 16.237 ha położone jest na terenie gmin województwa podkarpackiego: Horyniec i Narol, a 4.019 ha na terenie woj. lubelskiego.
Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej
Park położony na terenie Roztocza Środkowego (makroregion Roztocze) i Równiny Biłgorajskiej (makroregion Kotlina Sandomierska). Powierzchnia parku wynosi 28980 ha (21305 ha - w województwie lubelskim, 7675 ha - w województwie podkarpackim). Otulina obejmuje 48726 ha. Park znajduje się na terenie gmin: Józefów, Aleksandrów, Łukowa, Obsza, Susiec, Narol, Cieszanów.
Bukowy Las
Rezerwat "LAS BUKOWY" obejmuje powierzchnię 86,29 ha na terenie Nadleśnictwa Narol gm. Narol. Położony jest na wschodnim krańcu Roztocza Środkowego, na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Celem utworzenia parku jest zachowanie kompleksu lasów bukowo-jodłowych pozostałości lasów od niedawna rosnących na roztoczu, oraz olsy tworzące naturalny krajobraz. Teren rezerwatu obfituje w wiele egzemplarzy drobnych i wiekowych buków, poszczególne okazy buków w rezerwacie osiągają rozmiary pomnikowe, gdzie wysokość ich dochodzi do 40m. Na terenie rezerwatu do dziś przetrwał jeden egzemplarz modrzewia polskiego o pniu posiadającym poskręcane włókna drzewne, co jest ciekawostką. Utrzymująca się na przeważającym obszarze Parku zgodność gatunkowa drzewostanu z warunkami siedliskowymi , wpływa na wysoką stabilność fauny i flory.
Źródła Tanwi
,,Źródła Tanwi’’ to rezerwat torfowiskowy położony w Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Huta Złomy, w leśnictwie Złomy. Zajmuje on powierzchnię 186,54 ha. Utworzony został 21 grudnia 1998 roku. Celem rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnych zespołów torfowiskowych borów bagiennych, wilgotnych oraz olsów z licznymi gatunkami chronionymi roślin zielonych. Teren rezerwatu jest lekko pofalowany, najwyżej położone punkty znajdują się na jego obrzeżach, natomiast ku dolinie Tanwi łagodnie opada. Obniżenia terenu zajmują torfowiska wysokie i przejściowe, które bogate są w relikty glacjalne, subarktyczne i atlantyckie, np. rosiczka okrągłolistna – Drosera rotundifolia, sit sztywny – Jancus sqarrosus, przygiełka brunatna – Rhynchospora Fusa.
Minokąt
Rezerwat „Minokąt” położony jest na wschodnim krańcu Roztocza Środkowego, w leśnictwie Kadłubiska. Został on utworzony 11 grudnia 1995 roku na powierzchni 23,47 ha.
Jest rezerwatem leśnym, którego celem ochrony jest zachowanie naturalnego lasu jodłowo-bukowego z charakterystycznym runem zespołu roślinnego buczyny karpackiej. Położenie rezerwatu na wschodnim krańcu Roztocza Środkowego sprawia, że na jego terenie przebiega wschodnia granica gromadnego występowania jodły i buka. Drzewostan tego zbiorowiska buduje jodła, w domieszce zaś sosna i świerk, rzadko zaś buk.
Gmina
Oferta turystyczna
Samorząd
- Organy Gminy
- Urząd
- Karty usług, formularze
- Urząd Stanu Cywilnego
- GKRPA
- Zespół Interdyscyplinarny
- Gminne jednostki organizacyjne
- Gminne instytucje kultury
- Sołectwa
- Zamówienia publiczne
- Zapytania ofertowe
- Sprzedaż nieruchomości
- Dzierżawa nieruchomości
- Nabór na wolne stanowiska pracy
- Ogłoszenia i komunikaty
- Wybory
- Referenda
- Archiwum wiadomości